XXIX Ogólnopolskie Spotkania z Teatrem "Płośnickie Lato Teatralne"

W dniach 16 i 17 czerwca miały miejsce XXIX Ogólnopolskie Spotkania z Teatrem „Płośnickie Lato Teatralne”. Po raz 29 w Płośnicy spotkały się amatorskie grupy teatralne wraz z opiekunami, aby szlifować umiejętności aktorskie oraz wziąć udział w przeglądzie przygotowanych przez siebie spektakli.

Organizatorami tegorocznego PLT byli: Starostwo Powiatowe w Działdowie, Urząd Gminy w Płośnicy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Płośnicy. Swój wkład w organizację PLT, za który bardzo dziękujemy, mieli również sponsorzy: Pan Dariusz Chaberski z Masarni we wsi Skurpie oraz Pan Daniel Rybicki – właściciel sklepu spożywczo-przemysłowego w Płośnicy.

 W jury XXIX Płośnickiego Lata Teatralnego zasiedli:

Przewodniczący jury Adam Radosz - pomysłodawca i duchowy ojciec Płośnickiego Lata Teatralnego. Człowiek teatru, aktor, reżyser i wieloletni instruktor oraz edukator teatralny.

Ireneusz Ślusarczyk - długoletni instruktor teatralny, animator kultury, reżyser widowisk i spektakli teatralnych. Laureat nagrody i tytułu „Instruktor roku” przyznanego przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej na Akademii Teatralnej w Warszawie. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych „Pro persona” w Kielcach. Twórca formacji parateatralnych Kompania Artystyczna Strych Dziadka Hieronima, Teatru Off „Per Arte” oraz Teatru Con Text.

Elżbieta Lenkiewicz - teatrolog, polonista, filmoznawca, kierownik artystyczny Teatru przy Stoliku oraz Vice Prezes Zarządu Okręgowego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Olsztynie. Wieloletni kierownik literacki Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Gościem specjalnym tegorocznego PLT była Daria Danuta Lisiecka - animatorka kultury, polonistka, działała w ruchu teatrów alternatywnych, współtworząc wraz z teatrem Kram'86 festiwal Płośnickie Lato Teatralne, prowadziła dziecięce i młodzieżowe zespoły teatralne oraz animowała literacko dzieci i młodzież, Laureatka wielu nagród teatralnych i poetyckich. Powołała do życia i realizowała w latach 1999 – 2010 Ogólnopolskie Spotkania Poetów BIAŁA LOKOMOTYWA.

Pierwszy dzień PLT rozpoczął się uroczystym przemarszem ulicami Płośnicy z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP w Płośnicy, pod kierunkiem kapelmistrza Krzysztofa Białka wraz z zespołem Gamma, czyli pięknymi mażoretkami, których opiekunem jest choreograf Jadwiga Józefowicz.

W sali OSP w Płośnicy po powitaniu oficjalnych gości, głos zabrał Wójt Gminy Płośnica Pan Krzysztof Groblewski, który życzył wszystkim owocnie spędzonego czasu na warsztatach teatralnych, miłych wrażeń z pobytu w Gminie Płośnica oraz otworzył XXIX Płośnickie Lato Teatralne. Z zaproszonych gości głos zabrał również Proboszcz Parafii p.w. św. Barbary w Płośnicy Ks. Józef Penc. Ks. Proboszcz pochwalił ideę utrwalania piękna poprzez teatr i życzył uczestnikom PLT sukcesów.

Następnie goście i uczestnicy PLT wysłuchali godzinnego koncertu akordeonowego „Podróż po wszystkich epokach muzycznych” w wykonaniu Bartosza Szwarca - absolwenta Państwowej Szkoły Muzycznej im. Arno Kanta w Działdowie oraz ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Krzanowskiego w Mławie.

Po koncercie rozpoczęły się warsztaty teatralne Adama Radosza pt. „Praktyczne warsztaty z reżyserii w teatrze amatorskim i praca z aktorem”. Warsztaty wzbogaciły wiedzę uczestników o narzędzia w pracy reżysera i aktora. Każda z grup w efekcie warsztatów przedstawiła własna etiudę teatralną na podany temat.

W pierwszym dniu Płośnickiego Lata Teatralnego, Gminny Ośrodek Kultury w Płośnicy odwiedził Wicestarosta Powiatu Działdowskiego Marian Bogdan Brandt wraz z Radnym Powiatu Działdowskiego Kazimierzem Sosińskim.

Po warsztatach wszyscy uczestnicy PLT wraz z organizatorami spotkali się przy specjalnie przygotowanym ognisku z poczęstunkiem. Ognisko pomogli zorganizować strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Płośnicy, za co bardzo dziękujemy. W wesołym nastroju, wśród rozmów i śpiewów upłynął wieczór pierwszego dnia PLT. Na zakończenie dnia w związku z tym, że wśród przybyłych gości znaleźli się zagorzali kibice polskiego futbolu, odbyło się wspólne oglądanie meczu Polska – Niemcy na Euro 2016. Na korytarzu Gminnego Ośrodka Kultury w Płośnicy do ostatnich minut meczu, rozlegał się emocjonujący, piękny doping dla polskiej drużyny.

Drugi dzień PLT rozpoczął się od powitania przybyłych do Płośnicy kolejnych grup teatralnych oraz warsztatów teatralnych Ireneusza Ślusarczyka pt. „Ciało i głos – narzędzia pracy aktora”. Prowadzący warsztaty opowiadał o procesie powstawania dźwięku, przedstawił ćwiczenia z dźwiękiem nieartykułowanym, nauczał o procesie rozgrzewania aparatu artykulacyjnego, wprowadził w zagadnienia interpretacji tekstu, poprowadził ćwiczenia na świadomość własnego ciała, mówił o pantomimie oraz realizacji etiud teatralnych. Bardzo efektowne były w czasie warsztatów przeprowadzane gry i zabawy dramatyzowane.

W warsztatach tego dnia, po raz pierwszy na PLT, wzięła udział grupa teatralna „Śmiechobójcy” z Gminnego Ośrodka Kultury w Płośnicy, której opiekunem jest Piotr Komoszyński. Członkowie grupy są uczniami Szkoły Podstawowej w Gródkach i przybyli na warsztaty wraz ze swoją wychowawczynią Panią Małgorzatą Rogalską. Bardzo dziękujemy Urzędowi Gminy w Płośnicy za pomoc w organizacji transportu dla dzieci z Gródek. Jeszcze nie konkursowo, ale już warsztatowo nasza grupa z Gminy Płośnica skorzystała z profesjonalnych wskazówek, rad i wiedzy na temat aktorstwa.

Po warsztatach wszyscy uczestnicy udali się na obiad. Następnie na sali OSP w Płośnicy rozpoczęto część konkursową, czyli przegląd przygotowanych przez grupy spektakli. Pogoda tego dnia spowodowała po pierwszych dwóch spektaklach grup wyłączenie prądu w całej miejscowości. W związku z tym, nastąpiła niespodziewana przerwa w programie a organizatorzy podjęli intensywne działania mające na celu, jeśli nie przywrócenie zasilania to przynajmniej zastąpienie go tymczasowymi środkami. Awaria spowodowana wichurą trwała na tyle długo, że zaistniała konieczność zamiany spektakli wcześniej ustalonych w programie. Przy niemalże egipskich ciemnościach, jedynie ze świecami na scenie i odtwarzaną muzyką przyszło wystąpić grupie teatralnej „NIETENTEGO”, działającej przy Teatrze im. A. Sewruka w Elblągu. Bardzo podziwiamy za tą odwagę i kunszt zarówno grupę jak i ich opiekuna Piotra Boratyńskiego. Warunki naprawdę były trudne. Takich przygód jak w tym roku podczas przeglądu, wspominający pierwsze PLT nie pamiętali. Wszystko jednak na szczęście, zakończyło się dobrze. Przed ostatnim spektaklem zasilanie zostało przywrócone.

            Jury po obejrzeniu i wnikliwej ocenie przedstawień postanowiło przyznać następujące miejsca:

I miejsce ex aequo zajęli:

Teatr „Przebudzeni” z Ostródy za spektakl pt. „Szatnia”

Opiekunowie: Monika Kazimierczyk, Dariusz Wychudzki

Grupa teatralna „Światło i Cień” z Gimnazjum nr 13 im. H. Wagnera w Olsztynie
za spektakl pt. „Cukierek”

Opiekun: Krzysztof Legowicz

II miejsce:

Grupa teatralna „Trójeczka” ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II z Ostródy za spektakl pt. „Inne kaczątko”

Opiekun: Helena Orlińska

III miejsce:

Grupa teatralna „NIETENTEGO” działająca przy Teatrze im. A. Sewruka w Elblągu za spektakl pt. „Pod kontrolą” (nastąpiła zmiana spektaklu w dzień konkursu)

Opiekun: Piotr Boratyński

           
Gratulujemy i podziwiamy wszystkich nagrodzonych a szanownemu jury dziękujemy za wykonaną pracę i ocenę. Dziękujemy też prowadzącym warsztaty, za podzielenie się swoją imponującą wiedzą z uczestnikami PLT.

Gminny Ośrodek Kultury w Płośnicy serdecznie dziękuje Starostwu Powiatowemu w Działdowie oraz Urzędowi Gminy w Płośnicy za ufundowane nagrody. Dziękujemy również za pomoc Ochotniczej Straży Pożarnej w Płośnicy oraz Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Płośnicy wraz z zespołem Gamma. Do zobaczenia za rok na XXX Płośnickim Lecie Teatralnym.

 

Magdalena Pawelska
Gminny Ośrodek Kultury
w Płośnicy

 

 Zapraszamy do galerii zdjęć