I Wystawa i spotkanie "Klubu Lokalnych Twórców

Pierwsze spotkanie „Klubu Lokalnych Twórców” Podczas otwarcia wystawy twórczości Pani Czesławy Ciecierskiej z Małego Łęcka 10.02.17 odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Lokalnych Twórców, który będzie działał przy Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Płośnicy. Zebranych powitała Dyrektor GCKiB Beata Grędzińska i przedstawiła zebranym postać Pani Czesławy, która zajmuje się haftem od ponad 40 lat. Dzięki spotkaniu lokalni twórcy mogli wymienić się między sobą spostrzeżeniami, uwagami a przede wszystkim jak wielokrotnie podkreślali zebrani uświadomili sobie, że nie są sami. W miłej atmosferze przy kawie i pysznym cieście, które specjalnie na tę okazję upiekły Panie z Klubu 50+ za które bardzo dziękujemy, toczyły się rozmowy o malarstwie, hafcie, szydełkowaniu artystycznym, robieniu kwiatowych kompozycji, wyrobów z papierowej wiklinie oraz rzeżby. Zebrani twórcy od początku spotkania znaleźli ze sobą wspólny język, okazało się że zamiłowanie do sztuki, twórczości łączy ludzi i mają ze sobą wiele wspólnych tematów do rozmów. Wspólnie z twórcami i opiekunem Klubu Anetą Rozentalską, Dyrektor GCKiB zaplanowano już kolejne spotkania i wystawy. Dyrektor GCKiB wskazał twórcom jaką wartość stanowią dla tożsamości kulturowej Naszej Gminy. Pragniemy promować lokalnych twórców, by identyfikowali się z GCKiB , będziemy dokumentować ich twórczość, by zachować i zabezpieczyć oraz zapewnić przetrwanie niematerialnego dziedzictwo kulturowego. Aby dziedzictwo niematerialne wciąż było żywe, musi przede wszystkim pozostać istotne dla danej społeczności, będziemy starali się prezentować dokonania Naszych Lokalnych twórców, poprzez uczestnictwo nie tylko w lokalnych imprezach, ale również poprzez organizowanie wystaw w naszej galerii GCKiB i filiach bibliotecznych, organizację corocznych kiermaszy przedświątecznych, na które serdecznie zapraszamy. Będziemy się spotykać regularnie, by praktykować i przekazywać pomiędzy pokoleniami umiejętności twórcze m.in.: haftu, rzeżby, malarstwa. Kluczowym zadaniem dla Nas jest zatem podtrzymanie zainteresowania tym dziedzictwem młodego pokolenia i dbanie o to, aby młodzi ludzie także czuli z nim związek, dostrzegali jego wartość. Zanik zainteresowania i przekazu z pokolenia na pokolenie to najczęstszy powód utraty tego dziedzictwa. Jest on szczególnie niebezpieczny w przypadkach, gdy żyją już ostatni ludzie posiadający wiedzę i umiejętności w jakichś konkretnych dziedzinach – w takich przypadkach istnieje bardzo duże ryzyko, że nikomu ich nie przekażą, co w konsekwencji oznacza zanik konkretnego elementu dziedzictwa. Nasze działania mają na celu ochronę, muszą zatem angażować wspólnoty, grupy, a w niektórych wypadkach także jednostki, które kultywują takie dziedzictwo. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie, za chęć współpracy, miłe słowa i życzliwość. Zapraszamy do GCKiB w Płośnicy wszystkich mieszkańców Naszej Gminy, jesteśmy otwarci na nowe propozycje ponieważ : w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy tworzymy kulturę Gminy, w której obok nowych wymiarów jakie niosą czasy, pozostanie miejsce na rzeczy uświęcone tradycją.